Paskelbtas Sportas

Atminimo turnyre - rekordinis šachmatininkų skaičius

Pirmadienis, 20 January 2020 09:32 Parašė 

2018 metais varžybų organizatoriai, Kūno kultūros ir sporto centras, skaičiavo masiškumo rekordus, kai susirinko 227 galvočiai. Tačiau 2019 metais dalyvių sumažėjo beveik perpus, ypač jaunųjų entuziastų, nes tą pačią dieną vyko turnyras Druskininkuose, į kurį ir suvažiavo jaunieji šachmatininkai. Visgi, šiemet organizatoriai skaičiavo jau naujus rekordus. Sudėjus abu turnyrus, varžybose dalyvavo 249 šachmatininkai.

Aštunti metai, kai varžybos vykdomos dvejuose turnyruose. A turnyre (144 dalyviai) varžėsi suaugusieji  bei jauniai (2002 metų gimimo ir jaunesni), o B turnyre (105 dalyviai) savo sugebėjimus demonstravo vaikai (2010 metų gimimo ir jaunesni) bei jaunučiai (2006 metų gimimo ir jaunesni).

R.Banaitis buvo žinomas Kaišiadorių ir Jonavos vaikų bei jaunimo sporto mokyklų treneris, puikus pedagogas, meno saviveiklos būrelių vadovas. Šių metų liepos 18-ąją jam būtų sukakę 76-eri, tačiau 1997 metų sausio 14 dieną šis nuostabus žmogus mirė.

1954 metais baigęs vidurinę mokyklą Kaune, R. Banaitis dvidešimt metų dirbo Pravieniškių septynmetės mokyklos mokytoju bei mokymo dalies vedėju. 1971-1975 m. treniravo Kaišiadorių vaikų ir jaunimo sporto mokyklos (VJSM) jaunuosius šachmatininkus. 1975 metais persikėlė į Jonavą ir čia dirbo rajono VJSM treneriu.

R.Banaitis buvo šachmatininkas, kandidatas į sporto meistrus, pats žaidęs įvairaus rango varžybose bei ugdęs ir jaunąją kartą. Jis paruošė nemažą būrį garsių šalies šachmatininkų: tarptautinį meistrą a. a. A. Labucką, kandidatę į meistres R. Norinkevičiūtę, V. Andriulaitį (Jonavos atstovai) bei daugelį kitų. Treneris R. Banaitis buvo įvertintas bei apdovanotas medaliais už nuopelnus moksleivių ir Lietuvos sportui.

Varžybų pradžią, paaiškindamas bei primindamas taisykles, paskelbė šių varžybų vyr. teisėjas Donatas Vaznonis. Šiemet dalyviai vėl žaidė šveicariška sistema (9 ratai) po 10 minučių partijoje, kiekvienam ėjimui pridedant po 5 sek. Tarptautiniam arbitrui padėjo gan aukštos klasės teisėjų brigada: FIDE teisėjas Gintas Zybartas, nacionalinės kategorijos teisėjai Audrius Balanda, Radvilė Klepeckaitė, Virginija Savickienė bei Salvinija Gabrilavičienė.

Pasibaigus varžyboms apdovanojimų ceremonijoje savo medalius ir prizus atsiėmė geriausiai pasirodę įvairaus amžiaus šachmatininkų, o apdovanojimus teikė Jonavos kūno kultūros ir sporto centro direktorė Regina Stupurienė bei R. Banaičio duktė Daiva Dackevičienė su savo sūnumi Karoliu.

„Labai džiugu matyti jus tiek daug metų žaidžiančius ir nuolat sausio mėnesį dalyvaujančius šiose varžybose, - prieš pat apdovanojimų ceremoniją kalbėjo D. Dackevičienė. – Pirmiausia noriu padėkoti už puikias sąlygas dalyviams, čia šilta ir jauku tokioje didelėje arenoje. Didelis ačiū sporto centro direktorei Reginai Stupurienei, visai  jos komandai už daugybę metų padedant organizuoti tokias varžybas. Didelis dėkui ir šių varžybų vyriausiam teisėjui Donatui Vaznoniui, kuris imasi iniciatyvos ir jo dėka kasmet vis didėja dalyvių skaičius. Tikiuosi, kad ši tradicija tęsis dar daug metų“.

Varžybų dalyvių gausa pasidžiaugė ir sporto centro direktorė R. Stupurienė, kuri užsiminė, kad gali ateiti ir tokia diena, kai arenoje nuo dalyvių gausos gali pritrūkti ir vietos. Direktorė prisiminė trenerio Richardo Banaičio entuziazmą šachmatams bei šios sporto šakos žinių perdavimą mažiesiems šachmatų mėgėjams.

Pirmiausia vyr. teisėjas D.Vaznonis pakvietė apdovanojimus atsiimti pačius jauniausius šios sporto šakos galvočiukus. Vaikų (B turnyras) grupėje (2010 metų gimimo ir jaunesni) tarp mergaičių trečioji vieta atiteko 5 taškus surinkusiai Saulei Čumačenko iš Kauno, aplenkusi antroje vietoje likusią ir 6 taškus surinkusią vilkaviškietę Augustę Ovčinikovą. Nugalėtoja šioje grupėje tapo tiek pat 6 taškus surinkusi dar viena mažoji šachmatininkė iš Vilkaviškio Laurą Maurutytę..

Tos pačios amžiaus grupėje tarp berniukų trečias buvo 6 taškus surinkęs kaunietis, Saulės Čumačenko brolis Joris. Pustaškiu daugiau į savo kraitį surinko Marijampolės miesto atstovas Šarūnas Norkeliūnas ir iškovojo antrąją poziciją. Šios grupės nugalėtoju tapo taip pat 6,5 taško surinkęs Ignas  Jasas iš Panevėžio.

B turnyro jaunučių įskaitoje (iki 14 m.) tarp merginų trečiąją vietą užėmė Ugnė Šniuikaitė iš Ukmergės (6 tšk.), antrojoje pozicijoje buvo jos kraštietė Agnė Mickūnaitė (7 tšk.), o nugalėtoja tapo vilnietė Kotryna Šukytė (7,5 tšk.), kuri bendrojoje įskaitoje tarp visų vaikų buvo antra.

Vaikinų tarpe ant prizininkų  pakylos prasibrovė du Jurbarko atstovai. Trečia buvo Skomantas Kuškaitis, surinkęs 7 taškus. Jo komandos draugas Ąžuolas Norkūnas taip pat surinko 7 taškus bei iškovojo antrąją poziciją. O nugalėtoju tapo bendroje įskaitoje taip pat pirmoje vietoje turnyrą pabaigęs Šiaulių atstovas Matas Povilaitis (7,5 tšk.).

        A turnyro apdovanojimuose pirmiausia prizai buvo teikiami Richardo bendražygiams, kuriems geriausiai sekėsi tarp senjorų. Apdovanojant senjorus užfiksuotas įdomus faktas. Visi trys prizininkai buvo vienodais vardais. Tačiau toks sutapimas įvyko po to, kai apdovanojimo atsiimti neatvyko Vaidotas Žilinskas iš Šiaulių, todėl trečioje vieta perleista Gintautui Barščiauskui iš Kintų (4,5 tšk). Kaip teigė vyr. teisėjas D. Vaznonis, šis šachmatininkas aktyviausias dalyvis, nepraleidžiantis nei vienų aukšto lygio varžybų šalyje. Antroji vietas atiteko ilgamečiui tokių varžybų dalyviui,  aštuntą dešimtį perkopusiam Gintautui Plungei iš Šiaulių (5 tšk.), o pajėgiausiu senjorų tarpe tapo 5,5 taško surinkęs susirašinėjimo korespondencinių šachmatų didmeistris Gintautas Petraitis iš Kauno.

A turnyro merginų įskaitoje iki 18 metų (jaunių grupė) trečioji vieta atiteko Evelinai Ravlusevič iš Vilniaus (5 tšk.). Ant antrosios apdovanojimų laiptelio lipo uostamiesčio atstovė Marija Šibajeva (6 tšk.), o nugalėtoja tapo šiaulietė Gabija Šimkūnaitė (6,5 tšk.).

Vaikinų tarpe iki 18 metų trečiąją vietą užėmė kaunietis Pijus Stremavičius (6 tšk.), antroji vieta atiteko klaipėdiečiui Glebui Pidlužnij (6 tšk.). Pajėgiausiu šioje grupėje tapo kaunietis Karolis Jukšta (6,5 tšk.).

Apdovanojimų eilė atėjo ir geriausiai pasirodžiusiems jonaviečiams, kurie šįkart aukštais rezultatais bendroje įskaitoje pasigirti negalėjo. Ne vienas Jonavos atstovas turnyre surinko po 3 taškus, tačiau pagal reitingą [pajėgiausiu tapo ir nugalėtoju pripažintas Andrius Kupčiūnas, Antrąją vietą iškovojo Jonas Venckas, o trečias buvo Aleksandr Loginov.

Moterų įskaitoje trečia – vilnietė Salomėja Zaksaitė (5,5 tšk.), antra – Marija Šibajeva, pirma – Gabija Šimkūnaitė. Pastarosios dvi prizus pelnė ir merginų iki 18 m. grupėje.

Bendroje įskaitoje kova vyko iki paskutinio rato, nes žaidėjus skyrė labai nedidelis taškų skirtumas. Šiemet absoliučiu nugalėtoju tapo aštuoniolikmetis didmeistris Paulius Pultinevičius iš Marijampolės, surinkęs 8 taškus iš 9 galimų. Dėl antrosios vietos susirėmė du kauniečiai surinkę po 7,5 taško. Visgi, ant antrosios apdovanojimų pakylos laiptelio lipo didmeistris Šarūnas Šulskis, o trečias liko tarptautinis meistras Tomas Laurušas.

Penktą-aštuntą vietas užėmę šachmatininkai taip pat buvo apdovanoti prizais. Ketvirtojoje pozicijoje buvo svečias iš Kaliningrado Petr Lukinov, penktojoje – vilnietis Aleksandras Šalna, šeštojoje – kaunietis Domantas Klimčiauskas, septintojoje – vilnietis Kipras Eigminas, aštuntojoje – vilnietis Tautvydas Vedrickas. Visi šie dalyviai surinko po 7 taškus.

GYTIS RAMANAUSKAS

Atnaujinta Pirmadienis, 20 January 2020 09:39
{gallery}3256{/gallery}
Web Analytics