Paskelbtas Miesto naujienos

Šviesioji gyvenimo pusė: kūryba – tarsi relaksacijos seansas

Trečiadienis, 15 January 2020 09:42 Parašė 

Jonavoje įsikūrusi viešoji įstaiga „Deko Resto“, vadovaujama Oksanos Eitminavičienės, į meninę veiklą stengiasi įtraukti negalią turinčius asmenis, vaikus, augančius šeimose, patiriančiose socialinę riziką arba socialinę atskirtį,  pabėgėlius. Neseniai Jonavos kultūros centro Krašto muziejuje atidaryta šių lankytojų kūrybos paroda.

Kūrėjų atsiskleidimas

Pasak vadovės O. Eitminavičienės, meninės pakraipos užsiėmimai ugdo lankytojų saviraišką, padeda pamiršti užklupusias negandas, sudaro sąlygas tobulėti. „Džiaugiuosi, kad žmonės noriai ir entuziastingai lanko užsiėmimus ir kuria įvairius darbus. Žinoma, malonu savo rankomis pagamintą darbelį padovanoti artimiesiems ar draugams, tačiau labai svarbu savo kūrybinius sugebėjimus parodyti ir visuomenei. Todėl drįstu teigti, kad ši paroda – tai mūsų meninės bendruomenės dalyvių atsiskleidimas“, – sakė ji.

O. Eitminavičienė akcentavo, kad ekspozicijai pristatyta tik nedidelė dalelė to, ką yra pagaminę užsiėmimų lankytojai, nes daug kūrinių padovanota bendradarbiaujančioms įstaigoms, organizacijoms, projektų dalyvių artimiesiems bei draugams.

„Visi mes – vykdytojai ir dalyviai – džiaugiamės, turėdami galimybes dalyvauti „Socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje“ projekte, kurio veiklas finansuoja Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) bei Jonavos rajono savivaldybė“, – komentavo „Deko Resto“ vadovė.   

Maloni bičiulystė

Užsiėmimų ir parodos organizatorė pasidžiaugė, kad į lankytojų gretas įsiliejo ir Jonavos onkologinių ligonių asociacijos ŠKAC nariai. „Smagu, kad užmezgėme draugystę ir susibičiuliavome, o nauji žmonės tarsi atnešė į mūsų veiklą organizacinės energetikos“, – šmaikštavo Oksana.

Asociacijai vadovaujanti Jūratė Povilavičienė, kreipdamasi į VšĮ „Deko Resto“ vadovę, pabrėžė, kad „tik tokie nuostabūs bei nuoširdūs žmonės ir gali vykdyti prasmingus projektus“.

„Už kiekvieno žmogaus stovi atskiras likimas. Vieni linkę visas bėdas išgyventi savyje – sėdėti vienumoje, užsidaryti sielas, nebendrauti su aplinka. Bet Oksana, kurdama patrauklius projektus, sugeba ir tokius žmones „ištraukti“ iš namų. Matydama tokį gražų „Deko Resto“ vadovės pavyzdį, ir aš užsibrėžiau siekti analogiško tikslo – išvilioti ligonis ar jau pergyvenusiuosius šią ligą asmenis į viešumą, pakviesti juos bendrystei, sudaryti sąlygas domėtis kūryba vienokia ar kitokia forma. Asociacijos nariai – onkologiniai ligoniai, turintys galimybę pamatyti ir šviesiąją gyvenimo pusę, pabūti kitame pasaulyje. Piešti, dažyti, užsiimti dekupažu ar keramika – tai saviraiškos būdas, skatinantis pasinerti į meno sritį, pamiršti bėdas ir nusiraminti. Ačiū Oksanai, kad priėmė mus į kompaniją, tikiuosi dar ilgai bendradarbiauti ir draugauti. Labai norėtųsi drauge praleisti daug neužmirštamų akimirkų“, – įteikdama puokštę gėlių O. Eitminavičienei, dalijosi mintimis onkologinių ligonių asociacijos ŠKAC vadovė J. Povilavičienė.

Krašto muziejaus direktorė Daiva Petrikėnienė prisipažino esanti nustebinta darbų įvairovės ir jų autorių kūrybiškumo. „Deko Resto“ gyvuoja jau dešimt metų, kartu  dalyvavome  ne viename projekte, bet iki šiol nežinojau, kokią plačią veiklą vykdo Oksanos vadovaujama įstaiga. Mane džiugina idėja surengti užsiėmimų lankytojų darbų parodą – tai jūsų veiklos rezultatas. Sveikinu ir linkiu, kad prie šios gražios veiklos prisijungtų kuo daugiau žmonių, o jūsų kūriniai būtų dažni muziejaus eksponatai. Aukite, stiprėkite ir jonaviečius džiuginkite savo darbais“, – linkėjo Krašto muziejaus direktorė.

Autorių mintys

Užsiėmimus lanko ir vyrai, ir moterys, ir jauni žmonės. Štai Globos namuose gyvenantį Valentiną paviliojo molis – jo molinius angeliukus, puodukus, kitokias grožybes galima pamatyti ne tik parodoje. O. Eitminavičienės teigimu, šio labai darbštaus ir itin kruopštaus žmogaus rankomis pagamintų darbų gausu globos namuose. Pats vyriškis patikino, kad jam patinka kažką veikti: „Man nenusibosta lipdyti ir dirbti su moliu. Galvoju, kad kiekvienas tai sugebėtų, reikia tik noro“. Ekspozicijos salės sieną papuošė Vaido paveikslai, kuriuose atsiskleidžia autoriaus tapybos talentas.

Moterys, atnešusios į parodą savo kūrinius, teigė, kad iš užsiėmimų jos išeina pailsėjusios, atsipalaidavusios, „kaip iš kokio relaksacijos seanso“. „Ateini kartais su juodom mintim, bet įsijauti į kūrybą, ir mintys pašviesėja, širdį užlieja šiluma, išeini kaip kitas žmogus“, – prisipažino viena kūrėja. „Ir viduje tampi pakylėta, ir turi  materialų rezultatą, kuriuo gali pasidalyti su kitu žmogumi“, – antrino kita užsiėmimuose dalyvaujanti jonavietė. Visos moterys įsitikinusios, kad kūrybinė veikla teikia prasmės kiekvienai dienai. Anot jų, tereikia ateiti vieną kartą į „Deko Resto“ studiją, pamatyti, ką veikia ten susirinkę žmonės, pačiam žengti pirmą žingsnį – ir telieka tik įsilieti į kūrybos procesą.

O. Eitminavičienė prisipažino kasmet sulaukianti vis daugiau lankytojų. Užsiėmimai vyksta ne tik studijoje, bet ir Socialinių paslaugų centro patalpose bei jo filiale Rukloje. „Mes, organizatoriai, negalime visko žinoti, tad, naudodamiesi suteiktomis Neįgaliųjų reikalų departamento prie SADM ir Europos socialinio fondo agentūros finansavimo galimybėmis, užsiėmimus pravesti kviečiame puikius specialistus. Pernai savo kūrybos patirtimi su mumis dalijosi keramikos meistrai – Vanda Bartkevičienė ir Saulius Gustas. Semiamės iš jų patirties visi – ir dalyviai, ir organizatoriai, ir savanoriai, padedantys įgyvendinti mūsų projektus. Taigi, galime sakyti, dalyvaujame programoje „Mokykis visą gyvenimą“. Džiaugiuosi, kad yra dešimtys lankytojų, norinčių prisiliesti prie meno paslapčių ir kūrybos. Malonu, kad jie tobulėja, savyje suranda naujas galimybes, pabendrauja ir prasmingai praleidžia savo laiką“, – džiaugėsi projektų organizatorė O. Eitminavičienė.

Krašto muziejuje atidaryta paroda – tai projekto „Keramikos studija visiems“, kurį finansuoja Europos socialinio fondo agentūra, dalis. Pasak vadovės, šia ekspozicija pradedamas keturių parodų ciklas. Jonaviečių darbus planuojama parodyti ne tik savame mieste, bet ir Kaune. 

Irena BŪTĖNAITĖ

Web Analytics