Paskelbtas Rajono naujienos

Vaizdo kameros Rukloje – kiek per daug, kiek per mažai?

Pirmadienis, 04 November 2019 08:46 Parašė 

Savivaldybės svetainėje pasirodė informacija apie filmavimo kamerų perteklių Ruklos miestelyje. Tekste Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius stebisi buvusio Ruklos seniūno užmojais stebėti viską aplinkui – net gyventojų langus. Į tai netruko sureaguoti buvęs seniūnas Gintas Jasiulionis, kuris facebooke pateikė savo nuomonę apie susiklosčiusią situaciją.

Kam tiek daug kamerų?

Jonavos rajono savivaldybės administracija prašo policijos perimti Ruklos miestelyje sumontuotą didelį kiekį vaizdo kamerų. Paaiškėjus, kad miestelyje vykdytas vaizdo stebėjimas gali pažeisti Bendrąjį duomenų apsaugos reglamentą (BDAR), kameros šiuo metu yra išjungtos. 

2018 m. Ruklos seniūnija už 40 tūkst. eurų įsigijo ir miestelyje sumontavo  35 vaizdo stebėjimo kameras. Ruklos seniūnijoje tuo metu iš viso buvo 11 valdomų ir 48 pastovios vaizdo stebėjimo kameros. Toks kamerų kiekis savivaldybės administracijai jau tuomet pasirodė perteklinis. Įtarimų sukėlė ir kamerų matymo laukai, nes dalis jų buvo nukreiptos į gyventojų butų langus.

Savivaldybės administracija paprašė Ruklos seniūnijos pasiaiškinimo kokiais tikslais seniūnija ruošiasi tokiu dideliu mastu filmuoti visą miestelį. Nesulaukusi paaiškinimo savivaldybės administracija 2019 m. pradžioje uždraudė seniūnijai eksploatuoti vaizdo stebėjimo kameras.

„Iki šiol nesuprantama, kam Ruklos seniūnui reikėjo tokio didelio kiekio kamerų? Ten jų daugiau nei visame Jonavos mieste. Ir kam reikėjo kameras nukreipti į žmonių langus ir stebėti vaizdą savo telefono ekrane? Man tai primena Šiaurės Korėją ir jos lyderį Kimą“, - buvusio Ruklos seniūno Ginto Jasiulionio sprendimais stebisi rajono meras Mindaugas Sinkevičius.

Susidomėjo inspekcija

2019 m. vasarą Ruklos miestelyje įrengtos vaizdo kameros atkreipė Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos (VDAI) dėmesį.  Inspekcija gavo pranešimą, kad dalis kamerų Ruklio gatvėje nukreiptos į gyventojų butų langus. Inspektoriai pradėjo tyrimą bei nurodė pateikti paaiškinimus.

Jonavos rajono savivaldybės administracija rašte VDAI patikino, kad vaizdo kameros šiuo metu neveikia, o vaizdo stebėjimo sistema yra apsaugota slaptažodžiu. Be to, Ruklos seniūnija šiuo metu neturi seniūno, kuris būtų atsakingas už vaizdo stebėjimo sistemą ir jos saugumo užtikrinimą.

„Ruklos seniūnija išties yra išskirtinis savo socialine infrastruktūra miestelis, čia įvyksta daugiau nusikaltimų nei kitose Jonavos rajono seniūnijose, todėl mes siūlome tiek Ruklos miestelio, tiek ir Jonavos vaizdo kameras perimti Kauno apskrities vyriausiajam policijos komisariatui. Manome, kad policija geriausiai užtikrintų viešąją tvarką ir visuomenės saugumą”, - sako rajono meras M. Sinkevičius.

Anot mero, jeigu policija nuspręs, kad negali perimti vaizdo kamerų, bus sprendžiamas klausimas dėl jų skaičiaus mažinimo. Ruklos miestelyje vaizdo kameros stebės tik viešas erdves ir seniūnijos pastatą, Jonavos mieste bus stebimi tik savivaldybės lėšomis įrengti objektai, bet ne gatvės ar gyvenamų namų teritorijos.

Mere atsikvošėkite

Buvęs Ruklos seniūnas G. Jasiulionis facebooko komentare pasiūlė rajono merui atsikvošėti: „Mere, atsikvošėkite, nes gyventojų saugumas nėra politikavimo objektas. Įrengtos vaizdo stebėjimo kameros Ruklos miestelyje davė daug naudos gyventojų saugumui. Išaiškintas ne vienas nusikaltimas ir šį faktą gali patvirtinti Jonavos policijos komisariato pareigūnai. Vaizdo stebėjimo kameros Rukloje nenukrito iš dangaus ir neatsirado vienasmeniu Ruklos seniūno sprendimu. 2018 m. savivaldybės taryba pritarė ir skyrė lėšų vaizdo stebėjimo kamerų tinklo praplėtimui Ruklos miestelyje. Tačiau naujai įrengtos vaizdo stebėjimo sistemos negalima eksploatuoti dėl vienintelės priežasties – Jonavos savivaldybės duomenų apsaugos pareigūnas nesugeba tinkamai įforminti įrengtos vaizdo duomenų apsaugos sistemos. Ir to nesugeba padaryti nuo praėjusių metų gruodžio mėnesio“.

Kamerų nėra per daug

Anot G. Jasiulionio nei vienas teisės aktas nereglamentuoja kamerų skaičiaus į tam tikrą plotą. O problema yra tame, kad savivaldybės specialistai nepadeda tvarkingai jų įteisinti.

Buvęs seniūnas pakvietė merą nuvykti į Ruklą ir pasivaikščioti vakare po miestelį  „gal pamatęs kaip 2-3 valandą nakties vaikai ir paaugliai vis dar siaučia lauke niokodami tiek savivaldybės, tiek ir žmonių turtą, kaip vakarais žmonėms virš galvų „skraido“ plytos, ar kirviais kapojami pirmojo aukšto langai ir durys, pakeisite savo nuomonę apie saugumą Rukloje“.

Telefone gyventojų nestebi

G. Jasiulionis merui pasiūlė atsiprašyti, nes pastarojo teiginiai neatitinka tikrovės: „Kas liečia Jūsų (mero) pasisakymą, kad savo telefono ekrane stebiu gyventojų langus, tai siūlyčiau mere, atsiprašyti, nes šis Jūsų pasisakymas tai tiesiog Jūsų bandymas mane apšmeižti. Ar turite tokius įrodymus? O tai, kad nuo balandžio mėnesio visas kameras valdo savivaldybės administracija, o ne seniūnija - faktas. Kas žino, kuris iš Jūsų ten stebi gyventojų langus? O lyginant mane su Šiaurės Korėjos lyderiu, labai patarčiau įdėmiai pasižiūrėti į savo atvaizdą veidrodyje. Nes tokio pobūdžio valdymas Jonavoje vyksta jau keletą metų. Gal padiskutuojam apie nepotizmą savivaldybėje? Kieno klasiokų įdarbintų savivaldoje daugiausiai? Kieno mamos ir krikšto mamos buvo įdarbintos? Kieno iniciatyva atsikratomi kitaip (nesocialdemokratiškai) mąstantys darbuotojai? Nekalbu jau apie konkursus, kur užimti pareigas gali tik „raudoną rožę segintis atlape“.

Kamerų tinklą reiktų plėsti

„O dabar, grįžtant prie kamerų, Jūsų didelis noras atsikratyti vaizdo stebėjimo kameromis ir tą naštą permesti ant policijos pečių, tikrai nepagerins kriminogeninės situacijos savivaldybės teritorijoje. Siūlyčiau Jums, kaip merui, prisidėti prie šių problemų sprendimo plėtojant vaizdo stebėjimo sistemų diegimą ir organizuojant stebėjimo pas-laugą. Taip prisidėtumėte prie viešosios tvarkos bei saugumo užtikrinimo savivaldybėje. Nors rinkiminiuose pažaduose skandavote „toliau plėsime miesto vaizdo stebėjimo kamerų tinklą“, tačiau realybėje matome priešingai – darote viską, kad išardyti net tai, kas sukurta.

Gėda už tokį merą, kuris puikiai žinodamas Rukloje esančią sunkią ir įtemptą situaciją, tam, kad tik sumenkintų mane, pasiryžęs aukoti gyventojų saugumą“- komentarą pabaigė buvęs Ruklos seniūnas G. Jasiulionis.

Parengta pagal savivaldybės ir facebooke informaciją