Paskelbtas Miesto naujienos

Ortodontinis gydymas – geresnė dantų funkcija ir gražesnės šypsena

Penktadienis, 16 August 2019 08:40 Parašė 

Dažna problema, su kuria susiduria tiek suaugusieji, tiek mažiausi pacientai - netaisyklingas sąkandis, neleidžiantis džiaugtis gražia ir plačia šypsena. O neretai dantų sangrūdos, atsikišę dantys ar tarpas tarp viršutinių ir apatinių dantų gadina ne tik estetinį vaizdą, bet ir sukelia raiškaus kalbėjimo, maisto kandimo ir kramtymo funkcijų sutrikimus.

Koreguoti netaisyklingą sąkandį, tiesinti dantis padeda ortodontinis gydymas. Jis atliekamas tiek vaikams, tiek suaugusiems ir vidutiniškai trunka 1,5-2,5 metų.

Pieninių dantukų sąkandžio laikotarpiu ortodontinis gydymas nėra būtinas.

Pieninių dantų sąkandis vaikučiui susiformuoja 2,5‒3 m. ir jis trunka maždaug iki 6 m., kai pradeda dygti pirmieji nuolatiniai dantys. Iš pieninių dantukų sąkandžio galima pastebėti tam tikras tendencijas, bet vien tik iš pieninių dantų nuspręsti, ar nuolatiniai dantys bus kreivi, deja, negalime. 

Ortodontui kur kas svarbesnė pieninių dantų kaita. Ji prasideda nuo 6‒7 m., kai vaikui ima dygti pirmieji nuolatiniai krūminiai dantys. Po jų eina kandžių, t. y. priekinių dantų, kaita. Dažnai tėveliai klaidingai galvoja, kad pirmiausia įvyksta priekinių dantų kaita, bet svarbu atminti, kad iš pradžių keičiasi krūminiai dantys, kurie lydės vaikutį, o paskui jau suaugusį žmogų ‒ visą gyvenimą. Pradėjus dygti nuolatiniams dantims, gali būti matomos pavienių dantų anomalijos, pavyzdžiui: kandžių kryžminis užkandimas (kada apatinis žandikaulis užkanda viršutinius dantukus); viršutinio žandikaulio priekinių dantų atsikišimo problema; atviras sukandimas (kai sukandus dantis lieka tarpas tarp dantų dėl įpročio iškišti liežuvį, nykščio čiulpimo ir pan.).  Mišraus sąkandžio periodu, kai vaikas turi ir pieninių dantų, ir nuolatinių, pastebėjus ortodontinį nukrypimą rekomenduotina kreiptis į gydytoją ortodontą. Tokiu atveju būtų taikomas gydymas plokštelėmis.

Pasibaigus mišraus sąkandžio periodui, kai pacientui išdygsta visi nuolatiniai dantys ir yra pastebima ortodontinė anomalija, galima taikyti ortodontinį gydymą breketų sistema. Breketų yra įvairių rūšių: estetinių keramikinių ar safyrinių, tradicinių metalinių. Gydymą breketais galima pradėti ir 9 m. vaikui, jeigu jis turi visus susiformavusius nuolatinius dantis. Vis dėlto dažniausiai gydymas taikomas 12‒13 m. vaikams, nes tokio amžiaus vaikai jau turi susiformavusius taisyklingus higienos įgūdžius. Breketai dantų negadina, gadina tik prasta higiena. Tai vienintelis veiksnys, kodėl tenka atidėti ortodontinį vaikų dantų gydymą breketų sistema. 

Nors amžiaus cenzo gydymui breketais nėra, vis dėlto norint pasiekti stabiliausių rezultatų, kad nereikėtų sąkandžiu rūpintis ateityje, tinkamiausias gydymui breketais amžius ‒ iki 15 m. Nes po to, kai baigiasi formuotis žmogaus žandikauliai, jau nebegalime žandikaulių augimo sąskaita suformuoti taisyklingo sąkandžio greičiau. Svarbu atminti, kad sparčiausiai žandikaulis auga iki 15 m., o galutinai susiformuoja iki pilnametystės, taigi turime kelerių metų rezervą. O paskui nebėra svarbu, ar pacientas kreipiasi į gydytoją 20 m. ar 30 m., gydymo proceso trukmė nuo to nesikeičia. 

Tobulėjanti odontologija gali pasiūlyti ortodontinį gydymą ne tik plokštelėmis ar breketais, bet ir nematomomis dantų tiesinimo kapomis. Kapos yra pagamintos iš plonos, skaidrios medžiagos, dėl to yra nepastebimos ir itin patogios. Be to, kapas galima išsiimti valgio metu, valantis dantis ar svarbaus susitikimo metu.

Ortodontines kapas išbandę pacientai visų pirma džiaugiasi tuo, jog niekas nė neįtaria, kad jų dantys tiesinami. Kapos yra skaidrios ir itin plonos, tad jas galima pastebėti tik žiūrint iš labai arti.

Taigi tuos, kurie jau ilgą laiką svajoja apie tiesius dantis ir nori sužinoti atsakymus į visus iškilusius klausimus, gydytoja ortodontė Simona Bražiulienė kviečia registruotis konsultacijai odontologijos klinikoje „Estetica Dentis“ , Prezidento g. 15, Jonava. Tel.: 8-699 92115, 8-349 60050.

Web Analytics