Paskelbtas Rajono naujienos

Socialinis būstas kelia aistras viešojoje erdvėje

Penktadienis, 05 July 2019 08:29 Parašė 

„Jonavos GĖDA. Jonavos rajono savivaldybė skyrė soc. būstą vienišai, dviejų vaikučių mamai, kuri šiuo metu laukesi trečio vaikelio. Butas avarinio stovio. Visas Jonavos savivaldybės paaiškinimas, kad butas „komisijos“ pripažintas tinkamas gyvenimui ir nebus remontuojamas nes trūksta lėšų. Dalinamės...“  Tokia žinutė pasklido facebooke praėjusią savaitę.

„O jeigu ateitu patikrinti kaip gyvena tokia eima tai atimtu vaikus del netinkamu auginimo salygu. Tai kaip jie patys sau priestarauja, kaip toki siukslyna gali paskirti gyventi 3 vaikams. Kazkoks absurdas. Ar ta komisija bent buvo tam bute ar siaip patvirtino... vamzdziai nauji pravedzioti ant sienu visur styra matosi, ar taip turi buti padaryta. Blizgantis kranas vonioj tarp supelijusiu sienu“, – stebėjosi komentatoriai.

Atsakymo iš savivaldybės ir rajono mero ilgai laukti nereikėjo. 

Meras Mindaugas Sinkevičius, savo facebook paskyroje, situaciją pakomentavo taip: „Šiais laikais nereikia stebėtis interneto ir socialinių tinklų galia. Bet galia neretai tampa manipuliacija. Juk lengva „parduoti“ jautrias istorijas, prastus vaizdus, ypač kai nesunkiai sužadinamas įprasto valdžiažmogio stereotipinis įvaizdis - beširdis nužmogėjęs biurokratas. Stebėdamas reakcijas/diskusiją interneto platybėse, jaučiu pareigą parašyti #neTrumpą komentarą.

Birželio 17 d. mane aplanko D.F. Jaunai moteriai 19 metų. Laukiasi trečio vaikelio. Vienas vaikas perduotas laikiniesiems globėjams, siekia jį susigrąžinti. Pati irgi augusi vaikų globos įstaigoje. Pokalbio su ašaromis tema - socialinis būstas. Šiuo metu gyvena, berods, nuomojamame bute, bet jis ar tai mažas, ar tai nuomininkas keičia planus dėl tolimesnės nuomos galimybių. Informuojame D.F., kad įstatymas nenumato jokio pirmumo tokioje situacijoje, kad socialinio būsto gali tekti laukti dar ilgai, nes prieš D.F. eilėje dar 200 laukiančiųjų. Taip, laukiančiųjų situacijos skirtingos, bet neabejoju, kad nei viena iš jų nėra rožinė. Apgailestaudami paaiškinam, kad, deja, padėti neturime teisinių galių. Situacijos sprendimas - jokio sprendimo - netenkina D.F., prašoma išlygų, kurių negali suteikti nei meras, nei bet koks kitas pareigūnas.

Norėdami bent kažkaip padėti, pasiūlome net ne planą B, ir net ne C, o greičiausiai planą Z, jeigu jau nieko kito nelieka, o glaustis kažkur reikia - Ruklio g. 10. Manau, kad iš šios dienos pozicijų geriau jau būtume nieko nesiūlę. O toliau būsto atsisakoma, vėliau per atstovus vėl jo prašoma. Dar toliau atstovai fotografuoja planą ir, suprantama, pateikia savo vertinimus“. 

Vėliau, savivaldybės svetainėje atsirado kur kas ilgesnis susiklosčiusios situacijos komentaras:

„Jonavos rajono savivaldybės administracija informuoja, kad turi daugiau kaip 950 nuomojamų būstų. Jie periodiškai atsilaisvina ir, vadovaujantis Lietuvos Respublikos paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymu, yra išnuomojami asmenims, laukiantiems socialinio būsto nuomos savivaldybės sudaromuose sąrašuose. Šiuo metu socialinio būsto nuomos laukia per 250 šeimų arba asmenų. Per metus atsilaisvina ir yra išnuomojama per 60 būstų.

Priežastys, dėl kurių atsilaisvina savivaldybės būstai, yra įvairios: nuomininkai įsigyja nuosavą būstą ar išvyksta gyventi į kitą rajoną, miestą ar šalį, tačiau dažniau susiduriama su atvejais, kai nuomininkai savavališkai išsikrausto, neperduodami būsto savivaldybei, išsinešdami viską, ką buvo įmanoma išsinešti, palikdami šiukšlyną ir skolas už nuomą bei teiktas komunalines paslaugas.

Atsilaisvinę butai eilės tvarka siūlomi socialinio būsto laukiantiems asmenims ir gali būti išnuomoti be eilės aukščiau minėtame įstatyme numatytais atvejais.

Savivaldybės būsto administratorius iš anksto numato, kokie darbai bus daromi būste savivaldybės lėšomis. Savivaldybė apmoka paliktų šiukšlių išvežimą, būsto išvalymą ir dezinfekciją, būtinų būsto įrenginių (tvarkingų įėjimo durų su užraktu, langų, dujinės ar elektrinės plytelės, šildymo katilo (krosnies), elektros instaliacijos, radiatorių, santechnikos įrangos, elektros, dujų ir vandens apskaitos prietaisų ir pan.) įrengimą (suremontavimą) pagal poreikį ir už dujų bei elektros įrenginių prijungimo paslaugas socialiniuose būstuose. Su šiais būsimais darbais asmenys, kuriems siūlomas tuščias būstas, yra supažindinami, o patys darbai, siekiant, kad tuščias būstas dar kartą nebūtų išvogtas bei nuniokotas, atliekami tuomet, kai būstui surandamas nuomininkas, bet ne vėliau kaip iki būsto perdavimo-priėmimo akto pasirašymo. Toks būsto parengimas nuomai yra apmokamas iš surenkamų savivaldybės būstų nuomos mokesčių, kurie apskaičiuojami Vyriausybės nustatyta tvarka. Vidutinė savivaldybės būsto mėnesio nuomos kaina nesiekia 15 Eur.

Siūlomi nuomotis būstai yra labai skirtingi savo būkle ir patrauklumu dėl vietovės, kaimynystės ir kitų priežasčių. Būsto nuomos laukiantys asmenys, įsirašydami į sąrašus, nurodo,  koks būstas ir dėl kokių priežasčių jiems gali būti siūlomas. Pvz., didžioji dauguma, apie 80 procentų pareiškėjų, dėl skirtingų priežasčių nurodo Ruklos miestelį kaip netinkamą jiems gyventi, o beveik absoliuti dauguma atsisako būsto nuomos Ruklio g. 10 name, Rukloje. Šis penkiaaukštis 120 butų namas yra sudarytas vien iš vieno kambario butų, kiekviename aukšte sujungtų vieno bendro koridoriaus. Dėl didelių gyventojų įsiskolinimų name nėra centralizuoto karšto vandens tiekimo. Beveik pusė šio namo būstų – savivaldybės. Istoriškai yra taip susiklostę, kad šiame name gyvena santykinai daug netinkamu, o kartais ir asocialiu elgesiu pasižyminčių gyventojų. Dalis jų –  buvę kauniečiai, iškeitę praskolintus butus didmiestyje į 1 kambario butą bendrabučio tipo name Rukloje. Kai kurie jų pasakoja savo apgavystės istorijas, bet, kaip taisyklė, didžioji dalis kaltės dėl tokios situacijos tenka patiems „apgautiesiems”. Šiame name yra ir tvarkingų gyventojų, siekiančių suvienyti namo bendruomenę bei gerinti savo gyvenamąją aplinką.

Minėta vieniša motina Roma (vardas pakeistas) į sąrašus socialinio būsto nuomai įrašyta 2018 m. lapkričio pabaigoje. Moteris nurodė priežastis, kodėl jai turėtų būti siūlomi tik butai Jonavos mieste ir tai – ne visuose namuose. Roma neatitinka įstatyme nustatytų kriterijų, dėl kurių jai būstas galėtų būti nuomojamas be eilės, o socialinio būsto nuomos Jonavoje prieš ją laukia per  200 pareiškėjų. Socialinio būsto Jonavoje eilėje tenka laukti 6-8 metus, Rukloje (ne Ruklio g. 10 name) – 2-3 metus.

Vėliau Roma kreipėsi į savivaldybės administraciją, sakydama, kad negali laukti ir būstas jai reikalingas nedelsiant. Tokiais atvejais pareiškėjams yra siūlomas būstas, kurio kiti pareiškėjai, iki jo stovintys eilėje, yra atsisakę. Dalis atsilaisvinančių butų kaimo vietovėse ir Ruklio g. 10 name, kurių atsisako visi eilėje registruoti pareiškėjai, dėl jų būklės yra pripažįstami netinkamu ir nereikalingu turtu, braukiami iš savivaldybės būstų sąrašo ir parduodami aukciono būdu.

Moters kreipimosi metu neparduotas ir niekam nebesiūlomas buvo vieno kambario butas Ruklio g. 10 name. Susitarta, kokius darbus pagal poreikį bute gali atlikti savivaldybės būsto administratorius (šiukšlių išvežimas, būsto išvalymas ir dezinfekcija, sulaužytų grindų remontas, sutvarkytos įėjimo durys bei santechnikos įranga, dujinė viryklė ir elektrinis karšto vandens šildytuvas). Vėliau Roma persigalvojo ir minėto buto nuomos atsisakė. Po kiek laiko pas savivaldybės merą į priėmimą atvykusi asociacijos „Vardan Šeimos” pirmininkė paprašė antrą kartą skirti tą patį butą, nes Roma, neva, paskubėjo jo atsisakyti. Moterys, matyt, nusprendė, kad jos žūtbūt išsireikalaus iš savivaldybės viso  buto remonto arba kito, tvarkingesnio, buto, ir su skundais kreipėsi į žurnalistus bei į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją.

Savivaldybė turi didelį būsto fondą ir pakankamai daug išnuomoja būstų. Nuomos mokestis yra nedidelis, jo surinkimas nepakankamas ir nesudaro galimybių sukaupti ženklesnių lėšų, iš kurių atsilaisvinusiuose būstuose galėtų būti daromi būsto sienų ir lubų remontai. Jei savivaldybė skirtų biudžeto lėšų socialiniams būstams visiškai sutvarkyti ir remontuoti, lėšų poreikis būtų iki 0,5 mln. Eur per metus. Tokių galimybių nėra, be to, einant tokiu keliu, nukentėtų daugybė kitų socialinio pobūdžio programų, kurias savivaldybė vykdo, panaudodama socialinės paramos paskirties lėšas.

Atkreiptinas dėmesys ir į tai, kad, visiškai suremontavus būstą, jis greičiausiai nebeatitektų p. Romai, o būtų išnuomotas anksčiau už ją į sąrašus socialinio būsto nuomai įsirašiusiems ir minėto buto dėl jo blogos būklės atsisakiusiems pareiškėjams (tokių yra mažiausiai 5). Moteris gali likti sąrašuose ir laukti, kol jai bus pasiūlytas puikios būklės butas Jonavoje. Savivaldybė periodiškai plečia nuomojamų būstų fondą, pirkdama naujus butus. Viena iš naujai perkamų butų sąlygų visada yra buto būklė, kuriai esant galima bute apsigyventi nedarant jame remonto.

Valstybė ir savivaldybė teikia paramą būstui išsinuomoti ar nusipirkti, tačiau nepriklausomai nuo to, kaip susiklostė moters gyvenimas ir dėl kokių priežasčių žmogus atsidūrė aklavietėje, nėra įsipareigojusios nedelsiant, pagal pareikalavimą, aprūpinti žmones valstybės remiamu kreditu ar savivaldybės nuomojamais būstais. Tam egzistuoja visiems bendros tvarkos, kurių nesilaikymas pažeistų lygiateisiškumo bei įstatymų viršenybės principus kitų asmenų atžvilgiu.Beje, išimčių aukščiau minėtas įstatymas nenumato nei kūdikių besilaukiančioms, nei juos susigrąžinti iš laikinų globėjų siekiančioms mamoms. Ar mama turi tinkamą būstą vaikams auginti, sprendžia Vaikų teisių apsaugos tarnyba. P. Roma, kaip ir kiti asmenys, turi teisę kreiptis į savivaldybės Socialinės paramos skyrių dėl pašalpos būsto remontui skyrimo nustatyta tvarka“ .

„Alio Jonavos“ inf. 

Komentarų kalba netaisyta.

Web Analytics