Pasaulio lietuvių sporto žaidynėse - Jonavos sporto mėgėjų medaliai

Pirmadienis, 31 July 2017 15:31 Parašė

Pirmoji Lietuvos tautinė olimpiada įvyko 1938 m. Kaune. Dalyvavo Latvijos, JAV, D. Britanijos, Brazilijos, Lietuvos, iš viso 182 sportininkai.

Vėliau – Lietuvai  esant  SSRS  sudėtyje – olimpiados nevyko.

Šiaurės Amerikos lietuvių fizinio auklėjimo ir sporto sąjungos (ŠALFASS) iniciatyva po 40 metų pertraukos buvo atkurtos senosios tradicijos ir 1978 m. birželio 27 – liepos 3 d. Toronte (Kanada) buvo surengtos I pasaulio lietuvių sporto žaidynės (toliau – PLSŽ), skirtos Lietuvos Nepriklausomybės 60-mečiui, kuriose dalyvavo 1101 sportininkas iš JAV, Kanados, V.Vokietijos, D.Britanijos, Australijos  ir Argentinos.

Lietuviai rungtyniavo 11 sporto šakų. Emblemą žaidynėms sukūrė žinomas grafikas torontiškis Telesforas Valius.

Antrosios PLSŽ 1983 metais vyko Čikagoje (JAV), o trečiosios – 1988 metais Adelaidėje (Australija).

1990  m.  liepos 23 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybė priėmė nutarimą Nr.250 „Dėl IV pasaulio lietuvių sporto žaidynių surengimo“. Tuo metu Ministrų kabinetui vadovavo Kazimiera Prunskienė. Organizacinio komiteto pirmininku buvo paskirtas LR Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko pavaduotojas Romualdas Ozolas, žaidynių dalyvius sveikino LR Aukščiausios Tarybos pirmininkas Vytautas Landsbergis.

IV PLSŽ vyko 1991  m. liepos 27 – rugpjūčio 4 d. dvylikos Lietuvos Respublikos miestų ir miestelių sporto bazėse (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Marijampolėje, Kėdainiuose, Raseiniuose, Elektrėnuose, Palangoje ir Nidoje). Taip pat Kaukazo (Gruzijos Respublika) bei Himalajų (Nepalas) kalnuose. Rungtyniauta 22 sporto šakų varžybose, iš viso buvo akredituoti 6395 dalyviai, iš jų – 3695 sportininkai  ir jų treneriai iš  12  pasaulio  šalių (Argentinos,   Australijos, D. Britanijos, Estijos, Gruzijos, JAV, Kanados, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Rusijos ir Vokietijos).

Iškilmingas  žaidynių  atidarymas įvyko 1991 m. liepos 27 d. Kaune, Ąžuolyno komplekse, o uždarymas rugpjūčio 4 d. Vilniuje, Kalnų  parke.

Ir taip pasaulio lietuviai iki šių metų dalyvavo devyniose žaidynėse. Šiais metais sporto entuziastai rinkosi į jau jubiliejines, dešimtąsias, pasaulio lietuvių sporto žaidynes. X Pasaulio lietuvių sporto žaidynės vyko 2017 m. birželio 30 – liepos 2 d. Kaune. Kalnų slidinėjimo varžybos buvo vykdomos Druskininkuose.

Žaidynių metu vyko 19 sporto šakų varžybos: badmintono, boulingo, futbolo, golfo, jėgos trikovės, kalnų slidinėjimo, keliautojų sporto, krepšinio, lengvosios atletikos, orientavimosi sporto, plaukimo, smiginio, sportinės žūklės, stalo teniso, šachmatų, šaudymo, šaudymo iš lanko, teniso ir tinklinio.

Žaidynėse Jonavos vardą garsino ir mūsų krašto sportininkai, kurie pasiekė aukštumų keliose sporto šakose. Smiginyje sau lygių moterų grupėje neturėjo ir nugalėtoja tapo Kornelija Lušaitė, o jėgos trikovės rungtyje jonaviečiai iškovojo du medalius. Trečiąją vietą vyrų iki 83 kg svorio kategorijoje užėmė Vitalijus Chlomko, o moterų iki 52 kg svorio kategorijoje Vilma Chlomkienė tapo nugalėtoja.

Gan gausiai apdovanojimų iškovojo Jonavos stalo tenisininkai. 16-18 metų vaikinų grupėje pirmąją vietą iškovojo Rimas Lesiv, o kartu su vilniečiu Agniumi Kačerausku nugalėtojais tapo dvejetų varžybose. Tuo R. Lesiv savo pirmosios vietos medalių kolekcijos nebaigė ir mišriuose dvejetuose su jonaviete G. Korsakovaite užlipo ant aukščiausios apdovanojimų pakylos. Pirmąja pozicija džiūgavo ir dar viena sporto centro auklėtinė Julija Zavarzina, kuri su G. Korsakovaite nugalėtojomis tapo mergaičių dvejetų varžybose.

Jonavos stalo tenisininkai medalių „nuskynė“ ir suaugusiųjų tarpe. Itin sėkmingai rungtyniavo Jonavos stalo teniso klubo prezidentė Ingrida Maknevičienė, kuri praėjusiame tarybos posėdyje už rezultatus ir krašto garsinimą buvo apdovanota. Ši jonavietė iškovojo net tris aukščiausias vietas. I. Maknevičienė laimėjo ne tik 45-49 metų moterų grupėje vykusias varžybas, bet kartu su Aušra Strumiliene tapo pajėgiausiomis moterų dvejetų grupėje. Be to, Ingrida kartu su kauniečiu Nerijumi Valucku iškovojo pirmąją vietą mišrių dvejetų kovose.