Spausdinti šį puslapį
Paskelbtas Aktualijos

Per savaitgalį utilizuota beveik pusė laikytų kiaulių

Antradienis, 18 July 2017 12:03 Parašė 

Afrikinio kiaulių maro (AKM) židinio likvidavimo darbus Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai vykdė ir savaitgalį. Iš viso nuo liepos 14 d. UAB „Beržų kompleksas“ priklausančioje kiaulių fermoje (Šilų k.) nugaišinta ir utilizuota beveik pusė, t. y. 9830 kiaulių.

Specialistai pabrėžia, kad gyvūnams nugaišinti naudojamos CO2 dujos, ši metodika atitinka gyvūnų gerovės reikalavimus. Gyvūnų gaišenos laidojamos laikantis aplinkosaugos sąlygų, suderintoje vietoje su Geologijos tarnyba.

Ūkio teritorijoje nuolat vykdomi dezinfekavimo darbai, taip pat dezinfekuojamos visos iš ūkio teritorijos išvažiuojančios transporto priemonės. Kelio atkarpa nuo ūkio iki gyvūnų gaišenų utilizavimo vietos yra laikinai uždaryta ir dezinfekuojama, laikinai įsteigtas policijos postas vykdo transporto judėjimo kontrolę.

Atskiros VMVT specialistų grupės vykdo kitų UAB „Beržų kompleksas“ priklausančių fermų stebėseną, iš jų gauti pirmieji tyrimų rezultatai dėl AKM buvo neigiami.

Praėjusią savaitę aplink AKM židinį buvo nustatytos 3 km ir 10 km apsaugos ir priežiūros zonos, iš jų vežti kiaulių negalima. Judėjimo apribojimai bus taikomi ne mažiau 40 d.

„Didžiausio iki šiol mūsų šalyje AKM židinio likvidavimui VMVT skiria visas pajėgas. Sudarytos specialistų grupės dirba sudėtingomis sąlygomis, neskaičiuodamos darbo valandų. Svarbiausias uždavinys – kaip galima greičiau užbaigti pagrindinius AKM židinio likvidavimo darbus. Kiaulių gaišinimo ir utilizavimo, pirminės dezinfekcijos darbus planuojama atlikti per šią savaitę. Ekspertų grupė, sudaryta iš skirtingų institucijų atstovų, vykdo tyrimą, siekdami nustatyti AKM viruso patekimo į ūkį laiką, priežastis ir kelius“, – teigia VMVT direktorius Darius Remeika.

INFORMACIJA GYVENTOJAMS DĖL KIAULIŲ NAIKINIMO

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Jonavos padalinys informuoja, kad afrikinio kiaulių maro (AKM) židinyje ŽŪB „Beržų kompleksas“ (Šilų sen.) vyksta nugaišintų kiaulių laidojimas ūkio teritorijoje. Kiaulės užkasamos vietoje, dar 2012 m. suderintoje su Lietuvos geologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos.

Prieš pradedant kiaulių užkasimą, buvo atliktas kontrolinis tranšėjos kasimas. Įsitikinus, kad duobėje (5–7 m gylyje) gruntas yra nelaidus vandeniui, vyrauja molis-priemolis, buvo dar kartą kreiptasi į Geologijos tarnybą dėl išaiškinimo apie gyvūnų laidojimo vietos saugų įrengimą.

Iš jos gautas patikinimas, kad paruošta gyvūnų gaišenų užkasimo vieta nepatenka į gėlo požeminio vandens vandenviečių apsaugos zonas ir šioje vietoje nėra kietųjų naudingųjų iškasenų telkinių.

Atsižvelgus į Šilų gyv. gyventojų nuogąstavimus dėl galimo šulinių vandens užteršimo, imami iš arčiausiai esančių sodybų šulinių vandens mėginiai.

Vanduo bus tiriamas dėl mikrobiologinio ir cheminio užterštumo. Šie tyrimai bus kartojami po AKM židinio sunaikinimo, kad būtų išsiaiškinta, ar vandens kokybė šuliniuose nepablogėjo. 

Diana Daina ŠUTOVIENĖ

Jonavos VMVT viršininkė

VMVT inf.

Atnaujinta Antradienis, 18 July 2017 12:16
Web Analytics